جلد سررسید دستیار اختصاصی

ویژگی های جلد سررسید

درصورتیکه قصد تولید سالنامه اختصاصی را با در نظر گرفتن رنگ و هویت سازمانی شرکت، یا مجموعه خود دارید . ما می‌‌توانیم سررسید یا تقویم اختصاصی مد نظر شما را با لحاظ نمودن کلیه جزئیات نظیر جلد چرم اختصاصی سررسید ، صفحات داخله اختصاصی و ابعاد و سایزاختصاصی سررسید محصولی منحصر به فرد را طراحی و تولید نمائیم.
جلد هر کتاب زینت آن محسوب می گردد. تاثیرگذار ترین قسمت یک سررسید جلد آن است.
جلد یک سالنامه اختصاصی مانند یک طوطی سخن گو، به معرفی شما خواهد پرداخت.بنابراین طرح جلد و کیفیت آن، در انتخاب یک سررسید تبلیغاتی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار هستند.کیفیت بالای جلد سررسید اختصاصی باعث ماندگاری بیشتر آن و در نتیجه افزایش زمان تبلیغ خواهد شد.از معروف ترین نوع جلد در چاپ سررسید اختصاصی می توان جلد سلفون، جلد چرم، جلد گالینگور و جلد ترمو را نام برد.
در این مقاله به معرفی انواع جلد سررسید و ویژگی های هر یک پرداخته شده است.
  1. جلد سررسید چرم مصنوعی :
جلد چرم مصنوعی بسیار شبیه به چرم طبیعی می باشد اما قیمت آن نسبت به چرم طبیعی بسیار پایین تر است. همچنین تنوع رنگ این محصول نسبت به چرم طبیعی بسیار بالاتر است. بدین معنی که چرم مصنوعی خام را می توان تقریبا با هر رنگ دلخواه رنگ آمیزی کرده و در تولید سررسید مورد استفاده قرار داد. با این حال انتخاب رنگ چرم مصنوعی محدود به تنوع رنگی است که تولید کننده سررسید در اختیار داشته و یا می تواند برای شما تهیه کند.
چرم مصنوعی دارای طرح های فراوانی نیز است. انتخاب طرح و رنگ مناسب برای چرم مصنوعی کاملا به سلیقه خریدار بستگی دارد. لذا طرح مورد علاقه خود را از میان طرح های مورد استفاده تولید کننده سررسید مورد نظر انتخاب کرده و یا در صورت بالا بودن تعداد سفارش، از تولید کننده بخواهید کالیته چرم مصنوعی قابل ارائه را در اختیار شما قرار دهد.
کیفیت چرم مصنوعی :
متاسفانه کیفیت چرم مصنوعی چندان برای مصرف کننده نهایی قابل ارزیابی نیست. اما در طولانی مدت، چرم مصنوعی بی کیفیت پوسته پوسته شده و یا چروک می شود. همچنین نوع بی کیفیت این نوع پوشش به دلیل عدم جذب کافی چسب از پشت، پس از مدتی از مقوای زیر آن جدا شده و اصطلاحا باد می کند.
حک لوگو روی جلد چرم مصنوعی :
حک لوگو روی این پوشش از طریق لیزر، داغی، پلاک، طلاکوب و نقره کوب و چاپ سیلک امکان پذیر است. روی برخی از انواع چرم مصنوعی لیزر به خوبی صورت نمی گیرد. لذا اگر می خواهید لوگوی خود را روی این نوع سررسید لیزر کنید، از تولید کننده بخواهید حتما این مورد را تست کند.
داغی روی چرم مصنوعی با تغییر رنگ ناحیه داغی خورده همراه نیست و تنها لوگوی شما در آن قسمت فرو رفته می شود. اگر به دنبال تغییر رنگ هستید، از پوشش ترمو استفاده کنید.
همچنین چنانچه تولید کننده از چرم مصنوعی نا مرغوب استفاده کند، ممکن است جای داغی به صورت کاملا واضح روی جلد باقی نماند.
  1. جلد سررسید جیر :
جلد جیر در بازار به عنوان جلد اشبالت نیز شناخته می شود. این نوع جلد از لحاظ ظاهر بسیار شبیه به جیر طبیعی است و به دلیل قابلیت رنگ کردن، از تنوع رنگ بسیار بالایی برخوردار است. با این حال در هنگام سفارش سررسید، می بایست رنگ جیر مصنوعی خود را از میان موارد استفاده شده توسط تولید کننده سررسید انتخاب کرده و یا در صورت بالا بودن تعداد سفارش، از تولید کننده بخواهید کالیته جیر مصنوعی قابل ارائه را در اختیار شما قرار دهد.
جلد جیر به دلیل ظاهر متفاوت و فانتزی خود دارای طرفداران فراوانی است. اما یکی از نقاط ضعف آن، جذب پرز در هنگام استفاده است.
کیفیت جیر:
مصرف کننده نهایی نمی تواند تمام فاکتورهای کیفیت را در ظاهر جلد جیر تولید شده مورد ارزیابی قرار دهد. اما یکی از موارد قابل بررسی، تراکم پرز جیر استفاده شده است. جیرهای کم کیفیت تراکم پرز کمتری دارند.
جلد تولید شده با جیر بی کیفیت به لحاظ ظاهری یکدست نبوده و در برخی نواحی دارای پرز کمتر یا بیشتر است. همچنین چسب استفاده شده برای تولید جلد ممکن است از پشت به جیر بی کیفیت نفوذ کرده و لکه های تیره ای را در سطح جلد ایجاد کند.
حک لوگو روی جلد جیر:
متداول ترین روش حک لوگو روی این نوع جلد، لیزر است زیرا جیر پس از لیزر شدن تغییر رنگ داده و جلوه مناسبی به لوگوی لیزر شده می دهد.
با این حال می توان از پلاک و چاپ سیلک نیز برای حک لوگو روی جیر استفاده نمود. به دلیل پرزهای سطح جیر، پلاک چسبانده شده روی آن ممکن است پس از مدتی جدا شود. لذا از تولید کننده بخواهید از پلاک لب خم و چسب قوی برای این منظور استفاده نماید.
  1. جلد سررسید ترمو :
جلد ترمو به لحاظ ظاهری بسیار شبیه به چرم مصنوعی است. با این تفاوت که کمی نازکتر بوده، به لحاظ کیفیت بالاتر است و البته قیمت آن نیز بیشتر است. وجه تمایز اصلی ترمو و چرم مصنوعی در این است که همان طور که از نام آن نیز پیداست، ترمو نسبت به حرارت واکنش نشان می دهد و رنگ آن تیره می شود. لذا وقتی لوگو و یا هر طرح دیگری بصورت داغی روی این نوع جلد حک می شود، با تغییر رنگ سطح داغی خورده، طرح یا لوگوی مورد نظر جلوه بهتری پیدا خواهد کرد.
کیفیت ترمو :
مهم ترین عامل تعیین کننده کیفیت ترمو، میزان داغی پذیری آن است. ترموی بی کیفیت پس از داغی، کمتر تغییر رنگ داده و لذا جلوه لوگو یا طرح روی جلد کمتر خواهد بود.
حک لوگو روی جلد ترمو :
همانطور که گفته شد، وجه تمایز اصلی ترمو نسبت به چرم مصنوعی، تغییر رنگ آن پس از داغی است. لذا متداول ترین روش حک لوگو روی آن نیز داغی می باشد. گرچه کلیه روش های حک لوگو روی چرم مصنوعی، برای ترمو نیز قابل استفاده است.
اگر قصد دارید سررسید ترمو خریداری کنید اما لوگوی خود را با روشی غیر از داغی روی آن حک کنید، در حقیقت اصلی ترین مزیت ترمو را نادیده گرفته اید. لذا توصیه می شود خرید سررسید چرم مصنوعی که هزینه کمتری دارد را به عنوان جایگزین مد نظر قرار دهید.
  1. جلد سررسید گالینگور :
جلد گالینگور پوششی مصنوعی از جنس پی وی سی است که بر روی یک لایه کاغذ لمینت (چسبانده) می شود. این جنس نسبت به چرم مصنوعی و ترمو دارای مقاومت پایین تری است اما به دلیل هزینه کمتر و تنوع طرح و رنگ خیلی بالا، بسیار در تولید سررسید مورد استفاده قرار می گیرد.
کیفیت گالینگور :
گالینگورهای استفاده شده در تولید سررسید، طیف وسیعی از کیفیت را شامل می شوند. به طور کلی گالینگور با کیفیت دارای سطحی لطیف تر بوده و ضخامت آن بیشتر است. گالینگور بی کیفیت پس از مدتی از محل های مانند لبه و محل باز و بسته شدن جلد دچار پارگی و زدگی می شود.
حک لوگو روی جلد گالینگور :
کلیه روش های داغی، پلاک، طلاکوب و نقره کوب و چاپ سیلک بر روی گالینگور قابل استفاده است اما جلد گالینگور را نمی توان لیزر کرد.
  1. جلد سررسید سلفون :
ویژگی اصلی جلد سلفون این است که با استفاده از آن می توان هر نوع طرح مورد درخواست را بصورت رنگی چاپ نموده و به عنوان جلد سررسید مورد استفاده قرار داد. جلد سلفونی در حقیقت یک کاغذ گلاسه ۱۳۵ گرم است که طرح مورد نظر روی آن بصورت ۴ رنگ چاپ شده و سپس برای محافظت بیشتر، روی آن سلفون کشیده می شود. استفاده از خدمات تکمیلی مانند طلاکوب، نقره کوب و انواع یو وی موضعی به شکیل تر شدن این نوع جلد کمک می کند.
کیفیت جلد سلفون :
کیفیت جلد سلفونی تا حدود بسیار زیادی به کیفیت چاپ و خدمات پس از چاپ آن بستگی دارد. لذا قبل از سفارش این نوع جلد، حتما از توانایی تولید کننده در اجرای با کیفیت چاپ ۴ رنگ اطمینان حاصل نمایید. همچنین پوشش سلفون روی چاپ نیز می بایست با کیفیت مناسبی اجرا شود تا از مواردی مانند ایجاد لکه خصوصا در نواحی تیره جلوگیری شود.
همچنین اگر تمایل دارید از خدمات تزئینی مانند یو وی موضعی و یا طلاکوب و نقره کوب بر روی سررسید خود استفاده کنید، کیفیت اجرای این موارد نیز تاثیر بسزایی بر ظاهر سررسید تولیدی خواهد داشت.
حک لوگو روی جلد سلفون :
متداول ترین روش حک لوگو روی این نوع جلد، چاپ مستقیم آن بر روی گلاسه تشکیل دهنده جلد است. گرچه می توان از یو وی موضعی و یا طلاکوب و نقره کوب نیز برای افزایش جلوه لوگو روی جلد بهره برد.
  1. جلد سررسید چرم طبیعی :
استفاده از جلد چرم طبیعی در تولید سررسید مخصوصا در تیراژ انبوه بسیار به ندرت صورت می گیرد. علت آن نیز قیمت بسیار بالای چرم طبیعی و دشواری عملیات تولید جلد با آن است. با این حال در صورتی که تولید کننده ای این گزینه را در اختیار شما قرار دهد و شما نیز تمایل به تهیه سررسیدی لوکس با قیمت بالا داشته باشید ، سررسید با جلد چرم طبیعی یکی از بهترین اتخاب های شما خواهد بود.
کیفیت چرم طبیعی :
کیفیت چرم طبیعی به فرایند و مواد استفاده شده در دباغی آن بستگی داشته و لذا بررسی کیفیت چرم استفاده شده در جلد از عهده مصرف کننده نهایی خارج است. چنانچه تولید کننده از چرم طبیعی مرغوب در تولید جلد استفاده نکرده باشد، سطح آن پس از مدتی پوسته پوسته شده و رنگ آن در نواحی گوناگون تغییر می کند. همچنین چرم طبیعی نامرغوب ممکن است پس از مدتی خشک و کشیده شده و حتی ترک بخورد.
حک لوگو روی جلد چرم طبیعی :
همانند چرم مصنوعی، از روش های داغی، پلاک، طلاکوب و نقره کوب و چاپ سیلک می توان برای حک لوگو روی چرم طبیعی نیز استفاده نمود.
ویژگی های جلد سررسید
دوخت دور جلد :
برخی از تولید کنندگان حاشیه دور جلدهای چرم مصنوعی ، جیر و یا چرم طبیعی خود را می دوزند و برخی تنها از چسب استفاده می کنند. این باور در میان مصرف کنندگان وجود دارد که جلد دوخته شده دارای دوام بیشتری است. اما چنانچه از پوشش و چسب مناسب برای ساخت جلد استفاده شده، تفاوت چندانی در دوام دو مورد ذکر شده وجود نداشته و انتخاب گزینه مناسب تنها به سلیقه شخص سفارش دهنده و گزینه های ارائه شده توسط تولید کننده بستگی خواهد داشت.
استفاده از ابر در ساخت جلد :
در سررسید های چرم مصنوعی، ترمو و چرم طبیعی می توان از یک لایه نازک ابر در زیر جلد استفاده نمود. این امر باعث ایجاد احساس نرمی سررسید در دست می شود ولی ضخامت سررسید را کمی افزایش داده و ظرافت ظاهری آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *