کاغذ مومی

کاغذ مومی |کاغذ ساندویچ |دورپیچ ساندویچ | رپ ساندویچ

مدت مطالعه: ۷ دقیقه

 

تاریخچه کاغذ مومی

استفاده از کاغذ مومی به دوره قرون وسطی باز می گردد به این صورت که کاغذ را برای نیمه شفاف کردن یا ضد رطوبت کردن با موم زنبور (موم طبیعی) آغشته می کردند و مورد استفاده قرار می دادند، که در دوره های بعد با توجه به پیشرفت انسانها در زمینه علم، به جای استفاده از موم طبیعی برای ضد رطوبت کردن کاغذ از پارافین خالص شده استفاده شده است.

ساخت کاغذ کلا به دو صورت انجام می شود: فرآیند مکانیکی و فرآیند شیمیایی، در فرآیند مکانیکی خرده چوب ها در زیر سنگهای چرخنده تبدیل به فیبر شده و به علت اینکه لینگین(کاغذها عملا ازچوب ساخته شده اند که ترکیبات عمده آنها سلولزاست، علاوه برآن یک ترکیب طبیعی دیگردرچوب وجود دارد که لینگین (lignin) نام دارد و عامل اصلی سفتی وسختی چوب است) در این نوع فرآیند درفیبرباقی می ماند،سطح مقاومت کاغذ پایین آمده و بسیار ضعیف است اما در فرآیند شیمیایی لینگینی که در فیبر باقی می ماند توسط این نوع فرآیند جدا شده و خمیر بوجود آمده تبدیل به کاغذ می شود.

خود فرآیند شمیایی نیز به دو صورت انجام پذیراست: فرآیند کرافت و فرآیند سولفات. در فرآیند کرافت از گونه های درختی بیشتری می توان استفاده کرد که باعث مقاومت بیشتر کاغذ می شود، در فرآیند سولفات میتوان حجم زیادی از خمیر را فراگرد و سفید کرد،در هر صورت،از فرآیند کرافت درچرخه تولید بیشتراستفاده می شود.

کاغذ مومی

انواع کاغذ مومی

کاغذ مومی یا همان کاغذ روغنی به سه دسته کاغذ ساندویچ مومی غذایی،کاغذ مومی پزشکی وکاغذ مومی صنعتی تقسیم میشود که تولید ما کاغذ مومی غذایی بهداشتی فود گرید(food grade) است.این نوع کاغذ به علت استفاده موم در تولیدآن خاصیت ضد رطوبتی(wax paper)وضد چربی دارد که با گرماژ(ضخامت ورق) مختلف در بازار موجود است (کاغذ ساندویچ مومی ۲۳ گرم ، کاغذ مومی ۲۴ گرم،کاغذ ساندویچ مومی ۳۳ گرم، کاغذ ساندویچ مومی ۴۰ گرم، کاغذ ساندویچ مومی ۶۰ گرم و …) که اکثرا کاغذ ساندویچ مومی ۴۰ گرم مورد استفاده است.

بهترین نوع کاغذ ساندویچ مومی ۴۰ گرم و ۶۰ گرم متعلق به کشور اندونزی است و بعد از آن کشور چین با برند اسکاچ و برند فونیکس. البته کاغذ ساندویچ مومی با گرم های کمتر مثل ۲۳ و ۳۳ گرم و گرم های بیشتر مثل ۶۰ گرم در موارد مختلفی که بعدا توضیح داده خواهد شد نیز مورد استفاده قرار می گیرند. کاغذ ساندویچ مومی معمولا در دو نوع کاغذ مومی خشک و کاغذ مومی تر تولید می شود که هر دو، از نوعی کاغذ کرافت سفید تولید شده اند.

از کاغذهای خشک بیشتر برای غذاهای گرم مثل ساندویچ ها و جعبه های پیتزا استفاده می شود و از کاغذهای تر برای بسته بندی مواد غذایی یخچالی مثل کاغذ محافظ بین همبرگرهای نیمه آماده و بسته بندی پنیر به عنوان کاغذ محافظ (لایه نازک کاغذی که روی پنیر داخل جعبه قرار می گیرد و باعث جلوگیری از خشک شدن سطح پنیر می شود)،استفاده می شود.ابعاد برش این کاغذ هم به صورت اختصاصی امکان پذیر است یعنی بنا به سفارش و درخواست مشتری ( البته با توجه به ابعاد شیت وموارد فنی که کارشناسان چاپ می توانند در اختیار مشتری بگذارند می تواند متغیر باشد و محدودیتی ندارد) و هم به صورت عامیانه در ابعادهای ۳۵×۲۵ سانتی متربرای ساندویچ های معمولی، ۵۰×۳۵ سانتی متربرای ساندویچ های بزرگ، ۳۵×۳۳ سانتی متربرای انواع همبرگرها و ۲۳×۲۳ سانتی متربرای زیر پیتزا تولید می شود.

کاغذ مومی کاغذ مومی در چاپ

جنس کاغذ مومی به گونه ای است که به علت گرماژ پایین(نازک بودن کاغذ) در چاپ افست دچار مشکل شده و چاپ روی آن امکان پذیر نیست، با توجه به این موضوع چاپ چیلیپ توانسته با آزمایشات سعی و خطاهایی که انجام داده به تکنیک هایی دست پیدا کند که چاپ افست روی کاغذهای نازک از جمله کاغذ مومی میسر شده و در رنگ های تفکیکی، تک رنگ و چهار رنگ ،به آسانی انجام شود.

این نوع کاغذ ساندویچ مومی چون از تولیدات بهداشتی محسوب می شود در صنعت مواد غذایی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد به طور مثال در شیرینی پزی ها، قنادی ها، شکلات سازی، رستوران و فست فودها به خاطر حفظ طعم و مزه و ماندگاری بیشترمواد غذایی مورد استقبال فراوان قرار گرفته است. البته ازمزیتهای این نوع کاغذ این است که هیچ اثرسوئی روی مواد غذایی نمی گذارد.

کاغذ مومی

کاربرد های کاغذ مومی

همان طورکه درمطالب قبل اشاره شد کاغذ مومی درگرماژهای مختلف وجود دارد،ازانواع آن برای جعبه های فست فود، جعبه لباس، جعبه جواهرات، جعبه هدیه، جعبه کیک وشیرینی، جعبه نان، جعبه وکارتن بیسکوییت، بسته بندی وسایل بهداشتی و تیز مثل تیغ، بسته بندی آثارهنری وارزشمند وماکت ها (به علت مقاومت این کاغذها دربرابر رطوبت)، بسته بندی ظروف شیشه ای به عنوان کاغذ محافظ، کاغذ بین لباس و کفش، بسته بندی میوه جات مثل سیب وپرتقال برای جلوگیری از گندیده شدن و کپک زدن و نگهداری در مدت زمان بیشتر استفاده می شود.

همچنین از کاغذ مومی در صنعت خودرو سازی و ابزار آلات،برای بسته بندی استفاده می شود به علت مقاومت این نوع کاغذ در برابر رطوبت،از زنگ زدگی قطعات جلوگیری می کند،حتی در هنر صنایع دستی هم مورد استفاده بوده،به طور مثال در طراحی به عنوان کاغذ الگوی خیاطی مورد استفاده بوده است. ازاین نوع کاغذها گاهی برای چاپ روی پارچه و چوب هم استفاده می شده است. در بسته بندی مواد غذایی ازکاغذ مومی بیشتردرمواردی استفاده می شود که آن محصول را تازه ومرطوب نگه دارد.

کاغذ ساندویچ مومی فود گرید(food grade) مصارف دیگری از جمله مصرف خانگی هم دارد، استفاده از این کاغذ برای کف سینی فر که باعث جلوگیری ازچسبندگی کیک وشیرینی شده و همچنین به عنوان درپوش مواد غذایی درمایکروفرها برای جلوگیری از پاشیدگی غذا در مایکروفر استفاده می شود ومزیت آن این است که امواج مایکروفر برروی کاغذ مومی اثر اشتعال زایی ندارد و به راحتی قابل استفاده است.

مزیت دیگری که این کاغذ دارد این است که می توان از آن به عنوان کاغذ محافظ روی کابینت برای جلوگیری از آلودگی مواد غذایی،هنگام آماده سازی اشاره کرد به طور مثال آماده کردن خمیر پیتزا،خمیر نان و…،همچنین از جمله استفاده های دیگر این نوع کاغذ می توان به کمک در پخت غذا در فر اشاره کرد،چون این نوع کاغذ ها در برابر حرارت مقاوم هستند می توان غذاهایی مثل مرغ یا ماهی را درون آن پیچید و در داخل فر پخت  بدون آنکه غذا حالت خشک پیدا کند و بسیار لذیذ می شود.

کاغذ مومی در کسب و کار شما

ازخصوصیات دیگراین نوع کاغذ می توان به چاپ چند رنگ روی آن اشاره کرد که متناسب با سلیقه شما مشتری گرامی است که می توانید با استفاده از مشاوره های طراحان مجرب ما با ایجاد طرح های خلاقه اثر بسزایی در جذب مشتری و ماندگار شدن در ذهن آنها داشته باشید. طراحی مناسب آرم یا برند فروشگاه یا حتی محصول شما بر روی کاغذ ساندویچ مومی می تواند به عنوان تبلیغات بسیار موثر برای پیشرفت حرفه شما بکار بیاید.

نکته بسیار مهم و قابل تامل در فروش مواد غذایی، بسته بندی زیبا و بهداشتی است، به طور مثال وقتی از کاغذ ساندویچ مومی بهداشتی با طرحی بسیار جذاب و خلاقه به عنوان رپ ساندویچ یا دورپیچ ساندویچ یا همبرگر یا هر محصول دیگری که با کاغذ ساندویچ مومی می تواند در ارتباط باشد استفاده شود مشتری شما هم از تمیز و بهداشتی بودن محصول شما اطمینان حاصل می کند و هم از طرح  زیبای بسته بندی شما از حالت دید بصری لذت می برد که این دو مورد باعث جذب مشتری،ماندگار شدن شما در ذهن مشتری و در نهایت پیشرفت در کسب و کار شما می شود.

از کاغذ مومی می توان در این موارد استفاده کرد : رپ یا دورپیچ ساندویچ، کاغذ زیر سینی، کاغذ زیر پیتزا، رپ همبرگر، کاغذ زیر کیک و شیرینی، کاغذ بسته بندی شکلات، کاغذ بسته بندی آبنبات، کاپ کیک، کاغذ یا پاکت سیب زمینی سرخ کرده،کاغذ کف جعبه سوخاری پنج تکه، کاغذ کف جعبه سوخاری هفت تکه و… هنگامی که مشتری شما در زمان استفاده از محصولتان به طور مثال ساندویچ یا همبرگری که دارای دورپیچ یا رپ مناسب، بهداشتی،زیبا و البته طرحی خلاقه است، دستش که در این زمینه درگیر می شود تمیزمی ماند و چرب نمی شود حس خوبی القا می شود که بعدها برای انتخاب غذا، فست فود یا رستوران برای تفریح و لذت خانواده خود یا حتی دوستان و آشنایانی که به این موضوع اهمیت می دهند به طور ناخودآگاه برند شما در ذهن مشتری تداعی شده و به دیگران معرفی می شوید، وقتی که یک فرد عامی از کیفیت محصولی تعریف می کند افراد دیگر خیلی راحتتر این موضوع را قبول می کنند که آن محصول یا برند مرغوب و مورد اعتماد است که این اصل مهمی در جذب مشتری بیشتر است.

کاغذ مومیاز طرح های خلاقه روی کاغذ کف سینی هم می توان برای سرگرم کردن مشتری در زمان انتظار برای آماده شدن غذا نیز استفاده کردکه مورد هم، باعث جذب مشری می شود اینگونه که مشتری شما در حین خوردن غذا، از تفریح و سرگرمی هم لذت می برد. تفاوت نا محسوس قیمت این نوع کاغذها با کاغذهای معمولی و ساده ای که در اغلب فست فودها بکار می رود با جذب مشتری بیشتر کاملا جبران می شود.

شما می توانید برای دیدن نمونه های بیشتر و تیراژهای چاپ چیلیپ، اینجا کلیک کنید.

بهینه تبلیغ کنیم !

در اذهان عمومی تبلیغات خرجی اضافه محسوب شده و فقط کیفیت محصول را باعث جذب مشتری می دانند در صورتی که با کمی،فقط کمی تبلیغات درست و آگاهانه آنچنان کسب و کار رونق پیدا می کند که هم از لحاظ کیفیت کار و هم از لحاظ دید بصری در ذهن مشتری چنان ماندگار می شوند که حتی در ذهنشان هم نمی گنجد.وقتی برای کارومحصول خود ارزش قائل شوید مطمئنا مشتری نیز آن را درک کرده ومجذوبش می شود.

کیفیت، تبلیغات مناسب و خلاقه،صبر و پشتکار در این امر بسیار مهم است و باعث میشود نتیجه کار بسیار عالی باشد.افراد موفق در کسب وکار کسانی هستند که به کیفیت محصول وکار خود ایمان دارند و با صبر و حوصله و تبلیغات مناسب و کارشناسی شده، در آن زمینه پیشرفت چشم گیری می کنند.

کاغذ مومیچیلیپ

 آژانس تبلیغاتی و خلاقیت ایده پرداز با نام تجاری چیلیپ با مدیریت جناب آقای حسین اصفهانیان در سال ۱۳۷۵ در حوزه طراحی و چاپ شروع به فعالیت نمود. رسالت آژانس تبلیغاتی ایده پرداز از همان ابتدا، کیفیت بالای خدمات در کوتاهترین زمان و در نهایت کسب رضایت مشتری بوده است و در زمینه های عکاسی ، خدمات لیزر ،چاپ ، گرافیک و طراحی سایت و اپلیکیشن فعالیت نموده است. آژانس تبلیغاتی ایده پرداز اکنون به یاری متخصصین مجرب و دارا بودن واحد های مختلف طراحی، تولید و چاپ با مجهزترین دستگاه‌ها، بیش از ۲۲ سال تجربه موفق و همکاری با شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگی همچون بانک شهر، هواپیمایی ایران ایر، شرکت نفت ایرانول، کاچیران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی،  بلور و شیشه کاوه، شرکت بیمه البرز، شرکت فولاد پایا و … را در کارنامه خود داراست.

برای شناخت بیشتر چیلیپ، اینجا کلیک کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *